Samochód na Firmę – leasing czy kredyt?

księgowa Kalisz

księgowa KaliszProwadząc swoja firmę musimy bardzo często zakupić samochód. Już na samym początku pojawiają się pytania: wziąć nowy czy używany? Dokonać zakupu za gotówkę czy może lepiej podążyć w leasing operacyjny. Co jest bardziej korzystniejsze i opłacalne?

Jak wynika z danych zdecydowana większość osób decyduje się na leasing. W 2013 roku firmy zajmujące się leasingiem osiągnęły wartość transakcji na poziomie 35 mld zł, czyli o 13% więcej niż we wcześniejszych latach. Wynika to głównie z tego, że są mniej skomplikowane procedury niż w przypadku kredytu.

W przypadku leasingu cała rata leasingowa będzie traktowana jako koszt podatkowy. Istnieje możliwość odliczenia 60% wartości podatku VAT jednak nie więcej niż 6000 zł. Jak wynika z danych najniższa rata leasingowa wynosi średnio około 1019 zł a z podatkiem około 1137 zł. Leasingi średnio udzielane są na okres od 2 do 5 lat.

Decydując się na kredyt kupujący samochód od razu musi zapłacić podatek VAT którego część przedsiębiorca może sobie później odliczyć. Dodatkowo będziemy zobligowani zapłacić prowizje wysokości ok. 1% do 3 %. Najczęściej kredyty na samochód udzielane są na okres 10 lat, co z kolei przyczynia się z reguły wyższego oprocentowania. Pamiętaj, by każdą taką decyzję konsultować ze swoją księgowa Kalisz. A jeśli nie posiadasz swojej, to powinieneś skorzystać z najlepszej wyszukiwarki księgowych w twoim mieście.

Kredyty są zdecydowanie korzystniejszą formą dla tych osób, które decydują się na zakup używanych samochodów, ze względu na to, że w większości przypadków firmy leasingowe niechętnie kupują starsze samochody. Stopniowo jednak ten trend się zmienia. Czyżby i w tym sektorze rynku leasing stał się liczącą się formą finansowania?

Obecnie jednak istotne jest również to, że w przypadku kredytu to kupujący jest właścicielem pojazdu a w przypadku trwania umowy leasingowej właścicielem pozostaje leasingodawca. W tej chwili to dla mniej zamożnych użytkowników samochodów jeszcze ciągle mentalna bariera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *