Czy trzeba przeporwadzić wycenę nieruchomości przed zakupem?

Jak wycenić wartość własnej nieruchomości? Czym tak naprawdę jest wycena domu? Czego powinno się oczekiwać od wyceny domu i jak może ona pomóc zarówno kupującym jak i sprzedającym? Na te pytania postaramy się w niniejszym artykule odpowiedzieć. Wyceny nieruchomości są integralną częścią procesu zarówno zakupu i sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza jeśli kupujący ubiega się o finansowanie zewnętrzne – np. kredyt hipoteczny. Niezależnie od tego, czy jesteś nabywcą czy sprzedawcą, masz minimalny wpływ na profesjonalną wycenę nieruchomości – ale to nie znaczy, że nie powinieneś wiedzieć, z czym się ona wiąże i jak jest przeprowadzana. Istnieje wiele mitów na temat wycen nieruchomości, które ludzie często bezrefleksyjnie powielają. Jako kupujący lub sprzedający musisz mieć przynajmniej ogólną wiedzę na temat tego, jak działają wyceny. Poniżej podsumowaliśmy to, co warto wiedzieć o wycenach domów. Te kilka wypunktowanych zagadnień powinno lepiej pomóc ci poznać proces. Przeczytaj uważnie i w razie wątpliwości pytaj w komentarzach. Wszak obrót nieruchomościami to poważne przedsięwzięcie.

1. Czym jest w praktyce proces wyceny nieruchomości? W dużym uproszczeniu to zespół czynności które wykonuje rzeczoznawca majątkowy. W czasie ich trwania dokładnie zlustruje on całą nieruchomość, aby bardzo dokładnie sprawdzić i ocenić jej stan, cechy użytkowe, powierzchnię i kubaturę oraz działkę na której się znajduje. Rzeczoznawca majątkowy sprawdza wszystkie elementy, które bezpośrednio wpływają na wartość rynkową nieruchomości. Jak to się odbywa w praktyce? O umówioniej porze w ocenianej lokalizacji stawi się biegły rzeczoznawca, następnie w toku prowadzonych czynności dokładnie zlustruje każde pomieszczenie. Osoba ta bacznie zwraca uwagę zarówno na ogólny stan budynku jak również na wszystkie detale wykonując szczegółową dokumentacje fotograficzną a czasami również filmową. Zgromadzone w ten sposób materiały są niezbędne do dokładnego komparycji nieruchomości z innymi podobnymi w zbliżonej lokalizacji w celu określenia jej wartości. Po zebraniu wszystkich informacji rzeczoznawca zawsze sprawdza niedawne transakcje podobnych do wycenianej nieruchomości – wszystko po to aby przedstawić poprawną wycenę. Zdarza się, choć niezbyt często, że wycena nieruchomości wymaga kilku wizyt rzeczoznawcy. Dzieje się tak, gdy na jaw wychodzą dodatkowe okoliczności lub fakty nieznane w czasie pierwszej wyceny.

2. Czy operat szacunkowy sporządzony w czasie wyceny jest obiektywny? Bez wątpienia tak. Warto pamiętać, że żeby zostać rzeczoznawcą trzeba zdobyć niezbędne wykształcenie, odbyć praktyki i zdać skomplikowany i wieloetapowy egzamin państwowy. Dodatkowo Rzeczoznawca majątkowy posiada odpowiednie i obowiązkowe ubezpieczenie od popełnienia błędu w przeprowadzenia szcowania. Wycena domu to skoplikowana czynność i dlatego wato powierzyc ją zawodowcom.

3. Czy istnieją inne sposoby wyceny nieruchomości? Oczywiście. Można samemu spróbować wyszacować wartość ale to często wiąże się z wieloma błędami. Alternatywnie można zlecić wycenę nieruchomości pośrednikowi w obrocie nieruchomościami ale w tym przypadku należy się liczyć z faktem, że jego główną motywacją jest prowizja od dokonanej transakcji a nie realna ocena stanu nieruchomości i poprawna jej wycena. Wycena jest istotną częścią transakcji na rynku nieruchomości dlatego wartą ją powierzyć profesjonalistom.

4. Czym jest operat szacunkowy? W duży uproszczeniu to szczegółowy raport z wyceny zawierający szczegółowe informacje o wycenianej nieruchomości. Zawiera wszystkie informacje, które wyceniający zebrał podczas czynności opisanych w punkcie pierwszym niniejszego poradnika. W operacie znajduje się również ocena funkcjonowania rynku nieruchomości w okolicy w której zlokalizowana jest wyceniana nieruchomość. Zdarza się również że rzeczoznawca majątkowy może przedstawić w operacie wątpliwości dotyczące oceny, które mają na nią ewentualny wpływ. Oczywiście na operat będzie zawierał precyzyjną wycenę nieruchomości dla wskazanego okresu czasu.

5. Czy konieczne jest każdorazowe sporządzanie operatu szacunkowego? Oczywiście nie. Są sytuacje kiedy takie działania są nieuzasadnione. Jednak w przeważającej większości wyceny nieruchomości prowadzone przez biegłych rzeczoznawców majątkowych są bardzo dobrym pomysłem przy transakcjach dotyczących nieruchomości. Należy mieć również na uwadze, że często są one np. wymagane przy okazji zakupu domu, którego finansowanie odbywa się przy użyciu kredytu hipotecznego.

Ile to kosztuje? Cena operatu szacunkowego?

Na koniec warto poruszyć jeszcze aspekt finansowy. Wycena nieruchomości jest czynnością tanią w kontekście cen transakcji nieruchomości. W Bochni, Brzesku czy Tarnowie rzeczoznawca wykorzystują swoje kompetencje i doświadczenie do sporządzenia operatu określającego wartość typowego domu jednorodzinnego otrzymując za to wynagrodzenie przeciętnie od 900 do 2600 zł. Nieco wyższe ceny zazwyczaj o ok 7-12% dotyczą Krakowa czy Katowic. Za tak niewielką opłatę otrzymuje się pewność poprawnej wyceny i bezpieczeństwo transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *